Jak wyczyścić roletę rzymską?
Odpowiednio dobrane przesłony okienne pozwalają na regulowanie ilości światła słonecznego, jakie będzie się przedostawało do wnętrza pomieszczenia. Jest to przydatne zarówno podczas słonecznych dni, jak i wieczorem, gdy pomaga w stworzeniu przytulnego nastroju oraz umożliwia ochronienie swej prywatności. Równie ważna jest rola dekoracyjna, ponieważ z uwagi na swoje rozmiary przesłony wpływają w znacznym stopniu na aranżację pomieszczenia. Wśród rozwiązań, które są wybierane najczęściej, znajdują się rolety rzymskie, które są bardzo funkcjonalne i gwarantują atrakcyjny wygląd, stając się ozdobą pomieszczenia. Przekonajmy się, w jaki sposób należy je prawidłowo pielęgnować.
Jak dbać o rolety rzymskie?
Rolety rzymskie są wykonywane z różnych rodzajów tkanin, dobieranych w zależności od tego, w jakim stopniu mają blokować przenikanie promieni słonecznych oraz wpływać na wygląd pomieszczenia. Podczas użytkowania na ich powierzchni będą jednak gromadzić się wszelkiego typu zanieczyszczenia, negatywnie wpływające zarówno na estetykę, jak i zdrowie użytkowników mogąc przyczynić się m.in. do nasilenia objawów alergii. Sposobem na utrzymanie rolety w czystości jest jej częste odkurzanie. Można to zrobić, korzystając z odpowiedniej ssawki i ustawiając właściwy poziom ssania – niższy dla cienkich i delikatnych tkanin, a wyższy dla grubszych oraz takich, które mają zróżnicowaną fakturę.
Czy rolety można prać?
Jeśli na materiale pojawią się większe zabrudzenia, sposobem na ich usunięcie okaże się pranie rolety. Trzeba pamiętać, że środek czyszczący należy dobierać do rodzaju tkaniny, z jakiej zrobiono roletę rzymską. W przypadku niewielkich plam można poradzić sobie przy wykorzystaniu nasączonej odpowiednim płynem gąbki lub ściereczki, usuwając zanieczyszczenia punktowo. Gdy odświeżenia wymaga całość, najprościej będzie zdemontować roletę i uprać ją ręcznie lub w pralce. W tym celu trzeba odczepić od materiału sznurki odpowiedzialne za jej zwijanie, a także wyjąć poprzeczne listewki usztywniające oraz dolną listwę obciążającą, a także odczepić tkaninę od listwy górnej.
Czytaj także: Gdzie sprawdzą się plisy okienne?