Jakie osłony wybrać do przeszklonych ścian?
Okna są niezbędnym elementem każdego budynku, zapewniającym dostęp do wnętrza pomieszczeń odpowiedniej ilości światła słonecznego. Pod naszą szerokością geograficzną zmiany w nasłonecznieniu budynku między poszczególnymi porami roku są dość znaczne i to, co znakomicie sprawdza się wiosną lub jesienią, latem często okazuje się prawdziwym utrapieniem. Sposobem na radzenie sobie z problemami tego typu, jest zastosowanie dobranych do konkretnej sytuacji osłon okiennych. Przekonajmy się, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w przypadku przeszkleń o dużej powierzchni.
Duże przeszklenia a ilość wpadającego światła
Duże przeszklenia są dziś elementem, który pojawia się w wielu nowo powstających budynkach mieszkalnych i użytkowych, wybiera się je również chętnie przy okazji modernizacji oraz remontów. Duże okna i drzwi tarasowe to jednak nie tylko kwestia mody na dobrze doświetlone wnętrza oraz sposób na zapewnienie sobie ładnego widoku i wrażenia kontaktu z otaczającą dom przestrzenią. Stolarka okienna o większych rozmiarach jest montowana również po to, by wnętrze domu mogło być dodatkowo dogrzewane promieniami słonecznymi, co pozwala wydatnie zmniejszyć wysokość rachunków płaconych za ogrzewanie. Nie można jednak zapominać, że to, co tak dobrze sprawdza się w zimie, będzie kłopotliwe latem. Warto też pamiętać, że duże przeszklenia nie pozwalają na zachowanie prywatności.
Czytaj także: Jakie osłony okienne do stylu skandynawskiego?
Jakie osłony sprawdzą się przy dużych przeszkleniach?
Sposobem na zabezpieczenie się przed ciekawskimi spojrzeniami oraz na wygodną regulację ilości światła wpadającego do wnętrza jest zastosowanie odpowiedniej osłony okiennej. Przy dużych oknach i drzwiach tarasowych najlepiej sprawdzają się te rozwiązania, przy których użyciu można szybko odsłaniać lub zasłaniać więcej niż jedno okno. Ciekawym pomysłem będzie więc zastosowanie klasycznych rolet materiałowych, które będą mocowane do ściany, a nie do ramy okiennej. Sprawdzić mogą się również rolety rzymskie, które mocuje się nad wnęką okienną. We wnętrzach nowoczesnych dobrą alternatywą mogą się okazać tradycyjne żaluzje aluminiowe.